Vank Kalesi

Vank Kalesi, Erzurum Olur'a Bağlı, Keçili, Beşkaya ve Eylek Mahalleleri yakınlarında bulunan Tarihi bir mekandır. Yapıldığı dönemde muhtemelen önemli bir gözetleme kulesi işlevi görmektedir.

02 Temmuz 2017 - 15:59

Yörede "Vank Kalesi" olarak bilinen bu tarihi Kale, Erzurum'a bağlı Olur İlçesine bağlı  Keçili, Beşkaya ve Eğlek Köyleri yakınında bulunan Ulahor Boğazı ile Vank Deresine Hakim bir tepede bulunmaktadır. Vank kelimesi her ne kadar Türkçemizde farklı anlamlarda da kullanılsa da, büyük bir ihtimalle "kilise" anlamına gelen Rusça ya da Ermenice bir kelimedir. Kale üç tarafı da sarp kayalıklarla çevrili bir yüksek tepede bulunması nedeniyle, kalenin mimarisi de araziye uydurulmuş ve üçgen biçiminde inşaa edilmiştir. Kalenin içinde şu anki konumu itirabarıyla değişik mahzenler, mekanlar, ambarlar ve su sarncı bulunmaktadır. Ancak bütün alanlarda çatı kısmı yıkılmıştır, sadece bazı oda ve alanların yarı yıkık duvarları mevcuttur. Su sarnıcının da büyük bir kısmı dolmuştur. Her ne kadar yöre halkı, bu su sarnıcının bulunduğu alandan Vank Deresine inen bir tünel ve merdien olduğu şeklinde bir inanç taşısa da, kalenin bulunduğu alanın tümüyle kayalık ve sarp oluşu dikkate alınırse, bu pek gerçekçi olmayacaktır. Bu alanın sadece bir su sarnıcı olması ihtimali çok daha kuvvetlidir. Bugün itibarıyla kaleyi çevreleyen dış surların da bir kısmı yıkılmış durumdadır.

Kalenin üç kenarının da yüksek kayalıklardan oluşması nedeniyle, ulaşımı oldukça zordur ve kaleye ulaşmak isteyen meraklıların mevcut köy yolundan sonra yaklaşık 3-4 km'lik bir yolu yaya katetmeleri gerekmektedir. Kalenin oldukça sarp ve dik bir tepede bulunması, buraya yaya olarak ulaşımı da son derece güçleştirmektedir. Kalenin Vank Deresine bakan kısımları sarp uçurum olması nedeniyle, ulaşım ancak Beşkaya Köyü tarafına bakan kısımlardan olmaktadır. Kaleye ulaşım son derece zahmetli olsa da, bu zorluğu göze alanları yukarıda gerçekten olağanüstü bir manzara beklemektedir. Çünkü bütün vadiyi üstten ve kuş bakışı olarak kale üzerinden izleyebilmek mümkündür.

Kale yamaçlarından uzanan Vank Deresi'nin ilerleyen kısımlarında kale ile aynı ismi taşıyan Vank Kiliseleri bulunmaktadır.Muhtemelen bu kiliseler Rum-Pontus döneminde değişik restorasyonlar geçirmiştir. Kilise binası yörede bolca mevcut olan sert kalkerlerden yapılmıştır. Kilise binaları bugün itibarıyla büyük ölçüde yıkık durumdadır. Kilise duvarlarında ve sütünlarında Hiristiyanlığı yansıtan değişik tasvirler mevcuttur. Sonraki dönemlerde kilisenin çevresine eklenen müştemalatla burası adeta bir manastıra dönüştürülmüş izlenimi vermektedir.

Kaynak: Akademi Haber

Bu haber 509 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..