Heyratilerin dibinde sohbet bir başkadır

Heyratilerin dibinde sohbet bir başkadır

Kahvehane ve kahvehane kültürünün hiç girmediği köyümüzde, kendiliğinden oluşan ve son derece güzel bir gelenek vardır: Heyratilerin Dibi sohbetleri

04 Temmuz 2017 - 06:46 - Güncelleme: 04 Temmuz 2017 - 21:56

Hayrati, köyümüz insanının yöresel ifadesiyle "heyrati", aslı itibarıyla Arapça bir kelimeden türetilmiştir. "Güzel ve makbul, Allah'ın hoşnut olduğu bir davranışı" ifade eden hayır kelimesinin çoğulu olan "hayrat" kelimesine "i" nispet edilerek türetilen "hayrati" kelimesi, hayırlı olana ait olma, hayırlı olma, güzel ve makbul davranış anlamınlarına gelmektedir. Köyümüzde ise eşsiz sohbetlerin yapıldığı köy meydanına bu ismin verilmesinin nedeni, bu meydanda dikili olan dut ağaçlarıdır. Bilenler bilirler, köyümüzün aşağı mahallede, mahalle çeşmesinin hemen altında dizili dut ağaçları mevcuttur. Bu dut ağaçlarını kim dikmiştir ve ne zaman dikilmiştir, bu konudaki rivayetler muhtelif olsa da, bu konuda ittifak edilen husus, bu ağaçların bir sahibi yoktur. Belki de diken de bilsin istememiştir adını insanların. Yüce Peygamberimizin "kıyamet kopma anında bile olsa elinizde bir ağaç varsa dikiniz" hadisi sırrınca, bu ağaçlar mahlukatın istifadesine yönelik olarak, kurdun ve kuşun menfatine ve minnetsiz olarak insanların bunlardan istifade etmesi içindir. Köyümüzde yaşayan herhangi insanımız da yer bu ağaçlardan, yolu köyümüze düşen bir Tanrı misafiri de. Onun için hayratidirler, minnetsizdir ve sahibi belli değildir. Belki de çoğu kere bir Allah razı olsun demek yeterlidir bu hayır sahipleri için. 

Yıllardır varlığını sürdüren ve artık her biri dev ağaçlara dönüşen heyratiler, son yıllarda köyümüz insanı arasında güzel bir geleneğe de sebep olmuştur. Dışarı çıkıp da kafanızı uzattınız mı cevizlerin dibinden çeşmeye doğru, heyratilerin dibinde oturan, günün yorgunluğunu atarken konuşan ve dertleşen bir köylümüzü görmeniz kuvvetle muhtemelir heyratilerin dibinde. Eşsiz sohbetler burada icra edilir, sevinçler ve sıkıntılar burada paylaşılır. Kimisi yalnızca oturur, bir başkası devam eden sohbetin tadını çıkarır ya da bir diğeri de elindeki bıçakla bir ağacı yontarak şekilden şekile sokar onu, ustalğını konuşturur, ağaca biçim verir. Dutların dibine oturulsun diye ağaçlardan yapılan sekiler, yerini artık belediyemiz tarafından yapılan bir kemalyaya bıraksa da, gelenek hiç bozulmamıştır. Hala Heyratilerin dibinde yapılan sohbetler eşsizdir.

(Yazı: Prof. Dr. Temel Yeşilyurt)

Bu haber 503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..